Wiele lat temu podczas wizyty w muzeum zauważyłam grupę małych niewidomych dzieci, które były prowadzone przez nauczycielkę pomiędzy rzeźbami. Ku mojemu zdziwieniu usłyszałam jej prośbę: „Obejrzyjcie te rzeźby dokładnie”. Nigdy nie zapomnę wyrazu kompletnej rozkoszy na uśmiechniętych buziach podniesionych w górę, gdy małe palce powoli i delikatnie badały dotykiem drewniane i marmurowe formy rzeźb na niskich postumentach. Obserwując te dzieci, nie miałam wątpliwości że miały one własne, intuicyjne doświadczenie rzeźby, i że je naprawdę „widziały”.

Wtedy zrozumiałam jak bardzo ważna jest intuicja podczas procesu wykonywania i oglądania sztuki i również jak często, gdy sama rzeźbię, używam intuicję raczej niż wzrok. Temu doświadczeniu zawdzięczam powstanie metody rzeźby z zamkniętymi oczami, którą kilka lat później opatentowałam pod nazwą „To Free the Artist Within.” Wyzwalanie Wewnętrznego Artysty. Ostrzenie Zmysłów jest tytułem artykułu w Gazecie Miami Herald, na temat metody Wyzwalania Wewnętrznego Artysty. Gdy nasz zmysł wzroku chwilowo nie działa inne zmysły stają się ostrzejsze i pomagają nam tworzyć to, co widzimy w wyobraźni. Te łabędzie nie były rzeźbione przez artystów, ale przez uczestników warsztatu, którzy z zawiązanymi oczami słuchali części Saint-Seans Karnawału Zwierząt zatytułowanej Łabędź, wyobrazili sobie że są łabędziami, tańczyli pływając jak łabędzie i bez pomocy wzroku wyrzeźbili te piękne ptaki ze specjalnej plastycznej gliny.


To Free the Artist Within ©” –  Wyzwalanie Wewnętrznego Artysty jest tytułem opublikowanej przeze mnie w 1985 roku metody uczenia rzeźby z zamkniętymi oczami, którą rozpowszechniłam w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych jako część Terapii za Pomocą Sztuki. Od listopada 2005 roku, ćwiczenia oparte na metodzie Wyzwalania Wewnętrznego Artysty bez pomocy wzroku stały się niezbędną częścią Radykalnego Wybaczania Plus bo okazały się idealną metodą odkrywania twórczego potencjału, który ukryliśmy podczas wczesnego dzieciństwa. Zdaniem wszystkich naukowców z dziedziny rozwoju kreatywności, jako czteroletnie dzieci byliśmy najbardziej kreatywni i zdolni do abstrakcyjnej twórczości, nasze myśli i decyzje oparte były na obserwacji i interpretacji życia odebranej jedynie za pomocą naszych pięciu zmysłów. Gdy sobie uprzytomnimy jak często te obserwacje były zrobione przez nas gdy nasz ograniczony świat był pełen lęku raczej niż miłości, nie możemy się dziwić, że w większości wypadków nasza kreatywność, która przede wszystkim wymaga odwagi, nie miała szansy się rozwinąć i że dla bezpieczeństwa ukryliśmy ją głęboko. Jako dorośli możemy wrócić do tego kochającego życie małego kreatywnego artysty i używając energię, którą odzyskaliśmy za pomocą Radykalnego Wybaczania, pozwolić mu powtórnie pogrążyć się w marzeniach i twórczości. Medytacje, rzeźbienie i tańce podczas ćwiczeń Wyzwalania Wewnętrznego Artysty są prowadzone w większości z zawiązanymi oczami po to aby zaostrzyć pozostałe zmysły. W zmyśle wzroku znajduje się krytyk, którego musimy uciszyć podczas kreacji ABY NAM NIE POWIEDZIAŁ, PRZESTAŃ SIĘ BAWIĆ, PRZECIEŻ WIESZ, ŻE NIE JESTEŚ ARTYSTĄ. Dumni ze swoich rzeźb, obudzeni z zimowego snu artyści z dumą pokazują swoje rzeźby ukształtowane z zasłoniętymi oczami podczas ćwiczeń Wyzwalania Wewnętrznego Artysty.